Haberler

Lider Akademi OSGB çalışanları Bursa AFAD’da gerçekleştirilen KBRN eğitimine katıldı

12-13 Ağustos 2014 tarihlerinde Lider Akademi OSGB çalışanları Bursa AFAD’ın gerçekleştirdiği KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Tehlikeler) eğitimine katıldı.

KBRN EĞİTİMİ: Bu program, KBRN maddelerinin özelliklerine ilişkin teorik bilgilendirme ile, KBRN olaylarında olay yeri ve yönetimi, sıcak bölgede çalışma kuralları ve yöntemleri, arındırma faaliyetleri ve ekipman kullanımını içeren pratik uygulamaları kapsamıştır.

Eğitimin Amacı:

Katılımcılara kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer riskler konusunda mesleklerinin gerektirdiği bilgileri vererek, KBRN maddelerinin tespit ve teşhisinde kullanılan araç, gereç ve malzemeleri tanıtmak ve kullanım becerisi geliştirerek doğru hareket tarzının kazandırılması, KBRN maddelerinin temizlenmesi ile olay yerinde yapılacak hareket tarzlarının kazandırılması.

Eğitimde Yer Alan Konular:

  • Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer riskler, risk maddelerinin tanınması
  • KBRN maddelerinin tespit ve teşhisinde kullanılan yöntemler, araç, gereç ve malzemeler
  • İkaz-alarm sistemleri ve sığınaklar
  • Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar
  • KBRN Olay yeri yönetimi ve tatbikatlar

Kimyasal tehlikeler nasıl anlaşılır?

  • Yüzeylerde kuşkulu yağ ve su damlacıkları görüldüğünde,
  • Bulantı, nefes alma zorluğu, kusma, kasılma, göz yaşarması, ciltte kızarıklık ve kanama vb. semptomlar gösteren çok sayıda kişi görüldüğünde,
  • Alışkın olunmayan kokular duyulduğunda (acı badem, sarımsak, çürük meyve, çürük yumurta çimen vb.),
  • Havada yoğun ve fark edilir bir sis ve duman görüldüğünde,
  • Etrafta sebebi bilinmeyen hayvan ölüleri ya da ölmekte olan hayvanlar görüldüğünde,

Kimyasal tehlike karşısında alınacak kişisel tedbirler

Kimyasal saldırı durumlarında bazı kimyasal maddeler cildinize, gözlerinize ve elbiselerinize temas edebilir. Böyle bir durumda bu maddenin etkilerini en aza indirebilmek için üzerinizdeki giysileri çıkararak kimyasal maddeyle temasa geçen bölgelerinizi temizlemeniz hayati önem taşımaktadır. Kimyasal maddelerin birçoğu elbiselerinizden geçerek vücudunuza nüfus edebilecek kapasitededir. Bu nedenle kişisel temizleme işleminin kimyasal maddeler maruz kalındıktan sonraki bir veya iki dakika içinde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Elbiselerin Çıkarılması: Kimyasal maddeye bedenen maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ilk olarak elbiselerinizi çıkarın ve kirli elbiseleri teması en aza indirerek plastik bir poşetin içine koyarak poşeti sıkıca bağlayın. Daha sonra bu poşeti kirlenmeyi en aza indirebilmek için ikinci bir plastik poşetin içine koyup ağzını sıkıca bağlamayın. Baş üstünden çıkarılması gereken elbiseleri dikkatlice keserek ve içten dışa doğru kıvırarak çıkarın. Eğer başka kişilerin elbiselerini çıkarmasına yardım ediyorsanız kirliliğin bulaşmaması için çok dikkatli olun.

Yıkama İşlemi: Elbiselerin çıkarılmasından sonra derhal tüm vücudunuzu bol su ve sabunla yıkayın. Bu işlem kimyasal maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırması için yardımcı olacaktır. Kimyasal maddelerin vücuda girişi gözlerden çok daha kolay olur. Bu sebeple gözlerinizde yanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda gözlerinizi akarsuyun altında en az 10-15 dakika boyunca yıkayın. Eğer lens kullanıyorsanız derhal çıkarın ve kirli elbiselerin olduğu poşete koyun. Lenslerinizi temizleyip tekrar takmayın. Gözlüklerinizi de bol su ve sabunla iyice yıkayın. Yıkama işleminden sonra gözlüklerinizi kullanabilirsiniz.

toplu resim

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir